Read Ve Dağlar Yankılandı by Khaled Hosseini Free Online


Ebook Ve Dağlar Yankılandı by Khaled Hosseini read! Book Title: Ve Dağlar Yankılandı
The author of the book: Khaled Hosseini
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 558 KB
Edition: Everest Yayınları
Date of issue: September 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Ve Dağlar Yankılandı:

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.

Read Ebooks by Khaled HosseiniRead information about the author

Ebook Ve Dağlar Yankılandı read Online! Hosseini was born in Kabul, Afghanistan, in 1965. In 1970 Hosseini and his family moved to Iran where his father worked for the Embassy of Afghanistan in Tehran. In 1973 Hosseini's family returned to Kabul, and Hosseini's youngest brother was born in July of that year.
In 1976, when Hosseini was 11 years old, Hosseini's father obtained a job in Paris, France, and moved the family there. They were unable to return to Afghanistan because of the Saur Revolution in which the PDPA communist party seized power through a bloody coup in April 1978. Instead, a year after the Soviet invasion of Afghanistan, in 1980 they sought political asylum in the United States and made their residence in San Jose, California.
Hosseini graduated from Independence High School in San Jose in 1984 and enrolled at Santa Clara University, where he earned a bachelor's degree in biology in 1988. The following year, he entered the University of California, San Diego, School of Medicine, where he earned his M.D. in 1993. He completed his residency in internal medicine at Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles in 1996. He practiced medicine for over ten years, until a year and a half after the release of The Kite Runner.
Hosseini is currently a Goodwill Envoy for the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). He has been working to provide humanitarian assistance in Afghanistan through the Khaled Hosseini Foundation. The concept for the foundation was inspired by the trip to Afghanistan that Hosseini made in 2007 with UNHCR.
He lives in Northern California with his wife, Roya, and their two children (Harris and Farah).


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Ve Dağlar Yankılandı
Read EBOOK Ve Dağlar Yankılandı by Khaled Hosseini Online free

Download PDF: ve-dalar-yankland.pdf Ve Dağlar Yankılandı PDF