Read Jaskynný muž by Jørn Lier Horst Free Online


Ebook Jaskynný muž by Jørn Lier Horst read! Book Title: Jaskynný muž
The author of the book: Jørn Lier Horst
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 545 KB
Edition: Premedia
Date of issue: October 20th 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Jaskynný muž:

Najnovší detektívny román nórskeho autora začína úmrtím vo Wistingovom bezprostrednom susedstve. Len o tri domy ďalej od inšpektora sedí už štyri mesiace pred blikajúcim televízorom mŕtvy muž. Nič nenaznačuje tomu, že by mala smrť kriminálne pozadie.

Viggo Hansen bol „neviditeľný“ človek, jeho úmrtie sa nemá prečo ocitnúť na titulných stránkach novín, no niečo na jeho skone nedáva pokoj inšpektorovej dcére, novinárke Line. Zamýšľa napísať portrét celkom neznámeho muža, ktorý žije uprostred dnešnej spoločnosti. Púšťa sa do pátrania a súčasne prichádza na policajnú stanicu hlásenie o ďalšom úmrtí. Aj táto obeť nesie všetky známky toho, že je mŕtva už dlhší čas. Nález tela je úvodom jednej z najväčších vyšetrovacích akcií v dejinách nórskej kriminalistiky.

Read Ebooks by Jørn Lier HorstRead information about the author

Ebook Jaskynný muž read Online! Jorn Lier Horst (born in Bamble, Telemark 1970) is a former Senior Investigating Officer at the Norwegian police force. He made his literary debut as a crime writer in 2004 and is considered one of the foremost Nordic crime writers.

His series of mystery novels starring chief inspector William Wisting provides a detailed and authentic insight into how criminal cases are investigated and how it affects those involved, whether private or professional. The books represent a simple and accurate picture of the modern Nordic societies and is characterized by political and social commentary subtext.
Ebooks PDF EpubAdd a comment to Jaskynný muž
Read EBOOK Jaskynný muž by Jørn Lier Horst Online free

Download PDF: jaskynn-mu.pdf Jaskynný muž PDF