Read Génius i popleta by Denise Fenzi Free Online


Ebook Génius i popleta by Denise Fenzi read! Book Title: Génius i popleta
The author of the book: Denise Fenzi
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 25.34 MB
Edition: PLOT
Date of issue: 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Génius i popleta:

Jak psa naučit, aby to, co umí, zvládal za všech okolností

Známe to všichni – na vodítku, na cvičišti nebo v klidu našeho domova náš pes zvládá "zůstaň" nebo "ke mně" naprosto perfektně, ale jakmile po něm chceme totéž na ulici, v parku nebo při soutěži, tak našim povelům nevěnuje nejmenší pozornost. Co s tím?

S odpovědí přichází trenérka psů Denise Fenziová. Na svých výcvikových seminářích, z nichž tato kniha vychází, se totiž soustředí právě na fázi generalizace, tj. přenesení naučeného chování do prostředí s větší škálou rušivých vlivů, zkrátka do každodenní praxe. S pomocí jejích rad a postupů můžete svého psa naučit, aby vás poslouchal (skoro) vždy a všude, a ne jenom v situacích, kdy je ve známém prostředí a kolem se nic neděje.

Read Ebooks by Denise FenziRead information about the author

Ebook Génius i popleta read Online! Denise Fenzi has competed in a wide range of dog sports – titling dogs in obedience (AKC and UKC), tracking (AKC and schutzhund), schutzhund (USA), mondioring (MRSA), herding (AKC), conformation(AKC) and agility (AKC). She is best known for her flashy and precise obedience work – demonstrated by two AKC OTCH dogs and perfect scores in both schutzhund and Mondio ringsport obedience.

While a successful competitor, Denise's real passion lies in training dogs; solving the problems that her own dogs and her student’s dogs present. She is a recognized expert in developing drive, motivation and focus in competition dogs, and is known internationally as an engaging speaker and an expert in no force training for sport dogs. She has consistently demonstrated the ability to train and compete with dogs using motivational methods in sports where compulsion is the norm.

In addition to training and speaking, Denise is a prolific writer. You can find her at www.denisefenzi.com where she maintains an active blog on all things related to dog training. She is also an active writer on facebook; add her as a friend or follow her there to learn more about her range of interests in addition to dog training. Finally, she recently wrote her first book with co-author, Deb Jones. That book, Dog Sports Skills Book 1: Developing Engagement and Relationship, was awarded the Dog Writers of Amercica "Book of the Year" for Behavior and Training, 2013. The second book in that series is currently being prepared for publication.

Denise thoughtfully and persistently works to break down the barriers that prevent people from obtaining a truly interactive and mutually enjoyable sport relationship with their dogs. Fenzi Academy is the culmination of her efforts; a forward step in providing progressive information to any trainer who wishes to learn.

To learn more about Denise's on-line dog training school, visit www.fenzidogsportsacademy.com


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Génius i popleta
Read EBOOK Génius i popleta by Denise Fenzi Online free

Download PDF: gnius-i-popleta.pdf Génius i popleta PDF