Read Made in Sweden by Anders Roslund Free Online


Ebook Made in Sweden by Anders Roslund read! Book Title: Made in Sweden
The author of the book: Anders Roslund
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 23.86 MB
Edition: Knižní klub
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Made in Sweden:

Všechno si natrénovali. Vteřinu po vteřině. Každý pohyb. Žádný svědek nebude schopen říct, co se vlastně stalo, žádný policista nebude schopen najít jedinou stopu. Když se třem bratrům před mnoha lety rozpadla rodina, stmelilo je to dohromady. Leo, Felix a Vincent – na tato tři jména už nikdy nezapomenete.
Made in Sweden je román o nejbezohlednějším a současně nejvynalézavějším gangu, který kdy Švédsko zažilo. O bankovních lupičích, kteří přišli odnikud. Ale také o jedné rodině, sourozenecké lásce, která nezná hranic a o otcích a synech. O skutečnosti, která se stává fikcí – Made in Sweden je příběh volně inspirovaný činností takzvaného Vojenského gangu, který působil ve Švédsku v 90. letech.

Read Ebooks by Anders RoslundRead information about the author

Ebook Made in Sweden read Online! Anders Roslund is a Swedish author and journalist. He is the founder and former head of Kulturnyheterna (Culture News) on SVT, Sweden's national television broadcaster. For many years he worked as a news reporter – specializing in criminal and social issues – and as an Editor-in-chief at Rapport and Aktuellt, the two major News programmes on SVT.

Roslund regularly collaborates with Börge Hellström, and together they make up the writing duo of Roslund & Hellström.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Made in Sweden
Read EBOOK Made in Sweden by Anders Roslund Online free

Download PDF: made-in-sweden.pdf Made in Sweden PDF