Read Miasto cieni by Ransom Riggs Free Online


Ebook Miasto cieni by Ransom Riggs read! Book Title: Miasto cieni
The author of the book: Ransom Riggs
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 21.75 MB
Edition: Media Rodzina
Date of issue: November 14th 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Miasto cieni:

Kontynuacja „Osobliwego domu pani Peregrine”, który zachwycił nie tylko nastoletnich czytelników.

Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się poprzednia. Jest rok 1940. Jacob i jego nowi przyjaciele opuszczają wyspę, na której znajdował się dom pani Peregrine i udają się do Londynu. W czasie podróży czekają ich liczne niespodzianki i przygody.

„Miasto cieni” to niepowtarzalna, magiczna powieść, która przenosi czytelników w świat wyobraźni, telepatii, pętli czasowych, zmiennokształtnych i niesamowitych zwierząt.

Read Ebooks by Ransom RiggsRead information about the author

Ebook Miasto cieni read Online! Hi, I'm Ransom, and I like to tell stories. Sometimes I tell them with words, sometimes with pictures, often with both. I grew up on a farm on the Eastern shore of Maryland and also in a little house by the beach in Englewood, Florida where I got very tan and swam every day until I became half fish. I started writing stories when I was young, on an old typewriter that jammed and longhand on legal pads. When I was a little older I got a camera for Christmas and became obsessed with photography, and when I was a little older still my friends and I came into possession of a half-broken video camera and began to make our own movies, starring ourselves, using our bedrooms and backyards for sets. I have loved writing stories and taking photographs and making movies ever since, and have endeavored to do all three.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Miasto cieni
Read EBOOK Miasto cieni by Ransom Riggs Online free

Download PDF: miasto-cieni.pdf Miasto cieni PDF